40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego - relacja z uroczystości w Pile
Piła
10.12.2021 r. - otwarcie wystawy znaczków Poczty Podziemnej z lat 1981-1989 z kolekcji Edwina Klessy.
11.12.2021 r. - Wyjazd internowanych, więzionych i represjonowanych oraz zaproszonych gości do więzienia we Wronkach.
- koncert Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego.
12.12.2021 r.
godz. 10.00 - Złożenie wiązanek pod Obeliskiem na Rondzie Solidarności. Obecni byli Mieszkańcy, Członkowie Związku, Stowarzyszenia Parlamentarzyści Sejmu i Senatu, Przedstawiciele Wojewody i Marszałka, Władze Samorządowe, Poczty Sztandarowe no i oczywiście Internowani, w których imieniu głos zabrał Pan Edwin Klessa.
Swoje wystąpienie pod Obeliskiem mieli także Starosta Pan Eligiusz Komarowski, Pani Prezydent Beata Dudzińska i Przewodniczący ZR kol. Jarosław Lange.
godz. 11.00 Msza w Kościele pw. Świętej Rodziny w asyście Pocztów Sztandarowych w intencji Ofiar stanu wojennego.
Po mszy przeszliśmy ulicami miasta pod budynek Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. W tym budynku 13 grudnia 1981 roku została spacyfikowana przez Milicję Obywatelską i SB siedziba Regionu Pilskiego NSZZ „Solidarność”. W asyście Pocztów Sztandarowych i Młodzieży Klasy o profilu wojskowym z Zespołu Szkół Technicznych w Pile została na budynku odsłonięta pamiątkowa Tablica. Odsłonięcia Tablicy i zapalenia symbolicznych zniczy dokonali Uczniowie, a Tablicę poświęcił Proboszcz Parafii Świętej Rodziny ks. Kazimierz Chudzicki. Głoś zabrał i przybliżył historię tego miejsca i wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku Pan Jan Lisaj obecny w czasie pacyfikacji budynku, następnie list od Wojewody odczytała Dyrektor Delegatury Pani Edyta Filipczak, na koniec głos zabrał Przewodniczący Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” kol. Jarosław Lange.
13.12.2021 r.
Wraz z Pocztem Sztandarowym Oddział Piła uczestniczył w obchodach rocznicowych w Trzciance. O godz. 08.15 odsłonięto poświęcono tablicę upamiętniającą zatrzymanych, aresztowanych i internowanych działaczy trzcianeckiej Solidarności na budynku byłej Komendy MO I SB w Trzciance obecnie Katolicka szkoła Podstawowa.
O godzinie 10:00 miała miejsce gra miejska dla uczniów Miasta i gminy Trzcianka „ Spacerniak ulicami Trzcianki”.