Zorganizowani mają lepiej (20.01.2011)

W Pojedynkę Niewiele Zdziałasz W Sprawach,

Które Są Dla Ciebie Ważne

Zorganizowani mają lepiej

do takiego wniosku doszli pracownicy firm: VELUX, BRIDGESTONE POZNAŃ, VOX i pod koniec 2010 r. założyli w swoich firmach organizacje zakładowe NSZZ „Solidarność”. Ta inicjatywa znalazła wielu zwolenników.

Pracownicy postanowili poprawić swoje warunki pracy. Przystępując do związku zawodowego zapewnili sobie m.in. pomoc w zakresie zabezpieczenia praw pracowniczych, warunków wynagradzania i socjalno-bytowych, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w zakresie podnoszenia kwalifikacji.

Są dopiero na początku drogi niełatwej drogi, ale wierzą, że przez dialog zpracodawcą mogą wypracować porozumienia zadowalające obydwie strony.

VELUX – duńska firma specjalizująca się w produkcji okien do poddaszy. WPolsce ma swoja siedzibę  w Warszawie. Jeden z zakładów produkcyjnych, w którym powstała  organizacja związkowa  znajduje się wGnieźnie (woj.wlkp. Pracuje tam ok. 450 osób).

BRIDGESTONE POZNAŃ– japońska firma zajmująca się przede wszystkim produkcją opon i wyrobów gumowych. Produkty te wytwarza w 100 zakładach znajdujących się na sześciu kontynentach. W Poznaniu firma zatrudnia około 1400 osób. Do organizacji związkowej należy  500 członków.

VOX –  firma należy do czołówki producentów mebli w Polsce. Zatrudnia 450 pracowników tylko w samym Czarnkowie (woj. wlkp). Pracownicy tego zakładu założyli organizację związkowa, która liczy 80 członków i ciągle się rozwija.

Dotychczas w ww. firmach do „Solidarności” zapisało się już ogółem ok. 700 osób.