"S" walczy o wyższe płace i niewypłacone pensje (12.01.2011)

Kończą się prace eksperckie nad solidarnościowym obywatelskim projektem ustawy o płacy minimalnej – poinformował dziś Piotr Duda podczas noworocznego spotkania z dziennikarzami w Katowicach.

Jak zapowiedział szef Solidarności, akcja mogłaby ruszyć już w pierwszym kwartale tego roku. Prace nad podobnymi regulacjami trwają też w Unii Europejskiej. Zakłada się, że płaca minimalna powinna wynosić 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju. - My chcemy, aby w naszym projekcie było przygotowane dojście do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Na dziś byłoby to ok. 1670 zł - wyjaśnił Piotr Duda.

Ważnym zadaniem związku w tym roku ma być też ochrona pracowników przed nieuczciwymi pracodawcami i zjawiskiem niewypłacania wynagrodzeń oraz szykanowania związkowców. Do końca lutego, we współpracy z inspekcją pracy, ma powstać projekt zmian prawnych służących zwalczaniu zjawiska niewypłacania pensji. Wśród proponowanych rozwiązań jest m. in. możliwość otrzymywania zaległości z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz naliczanie  karnych odsetek. - Dla mnie pseudopracodawca, który ma pieniądze, a uporczywie nie wypłaca wynagrodzeń, powinien odpowiadać nie z kodeksu pracy, ale z kodeksu karnego, jako zwykły złodziej. To taka sama kradzież jak każda inna - powiedział Piotr Duda. O tym procederze szef Solidarności rozmawiał już z ministrem sprawiedliwości Krzysztofem Kwiatkowskim. W czwartek temat będzie też poruszony podczas spotkania Piotra Dudy z Lechem Wałęsą.

Przewodniczący Komisji Krajowej zapowiedział też dziś, że przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi związek nie udzieli poparcia żadnej partii politycznej. - Poparcie będziemy kierować jednostkowo, dla konkretnych kandydatów. Związek powinien być przede wszystkim społeczny i pracowniczy, a dopiero w dalszej kolejności prawicowy - bo z tego nurtu się wywodzimy, stąd płynie nasza tożsamość – powiedział Piotr Duda.

To było ostatnie noworoczne śniadania prasowe Piotra Dudy jako szefa Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności (w marcu wybrany zostanie nowy szef regionu). Już w czwartek w Gdańsku przewodniczący Komisji Krajowej weźmie udział z śniadaniu z dziennikarzami pomorskimi.

Dział KK

REGION WIELKOPOLSKA NSZZ SOLIDARNOŚĆ ul. Metalowa 7,  60-118 Poznań   tel. 61 853-08-60 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.