Lech Wałęsa broni zwalnianych związkowców (14.01.2011)

Brońcie prawa Polaków do zrzeszania się! – apelują Lech Wałęsa i Piotr Duda. Były i obecny przewodniczący Solidarności wystąpili dziś wspólnie w obronie zwalnianych w ostatnich tygodniach działaczy Solidarności w wielu zakładach pracy.

W apelu podkreślono, że takie praktyki są „absolutnie niedopuszczalne” i „cofają nasz kraj o kilkadziesiąt lat”. - W latach 70. i 80. przynależność do wolnych związków zawodowych również kończyła się utratą pracy i szykanami. Jednak wtedy związkowców gnębiły komunistyczne władze i esbecki aparat represji, a wszystko działo się w zniewolonym kraju. Dziś członkowie NSZZ Solidarność są szykanowani  przez pseudo-pracodawców i zwykłych cwaniaków, dla niepoznaki ubranych w garnitury i krawaty. Powody ideologiczne zostały zastąpione przez pazerność i głupotę. Wszystko dzieje się w demokratycznym kraju, a władze, prokuratura i sądy bezczynnie się temu przyglądają. Ich obojętność jest tak naprawdę przyzwoleniem na łamanie prawa. Tak dalej być nie może!  - piszą w apelu Lech Wałęsa i Piotr Duda.

Autorzy dokumentu wzywają też władze do zwalczania nasilającego się zjawiska niewypłacania wynagrodzeń. - To podłe okradanie pracowników i ich rodzin, prowadzące często do wielu ludzkich dramatów. Wzywamy władze do zdecydowanej walki również z tym haniebnym procederem – apelują były i obecny przewodniczący związku.

Wystosowanie apelu poprzedziło dziś spotkanie Lecha Wałęsy i Piotra Dudy w gdańskim biurze byłego prezydenta. Lech Wałęsa podkreślał po rozmowach, że związki zawodowe były, są i będą potrzebne. - Przyszłość zależy od porozumienia w trójkącie: związki zawodowe – pracodawcy – administracja z rządem włącznie. Nikt nikogo nie może wymanewrować, dlatego że wszystkie te czynniki są potrzebne. Będę robił wszystko, żeby związki zawodowe traktowano poważnie i nie łamano zasad współpracy. O to walczyliśmy i nie pozwolimy na takie zachowanie właścicieli, kapitalistów. Ten apel jest do polityków, aby im pokazać, ze nie o taką Polskę walczyliśmy. Na razie występujemy z apelem – grzecznie, ładnie. Ale jeśli w dalszym ciągu sytuacja się nie zmieni, trzeba będzie przemyśleć  inne działania wobec właścicieli tak niegodnie postępujących. (…) Pogrozimy im też palcem – zapowiedział były prezydent.

- Przecież to pan prezydent był prekursorem zakładania wolnych związków zawodowych w Polsce i za to otrzymał Nagrodę Nobla. Dla mnie to wspaniała sprawa, w tych sprawach rozumiemy się z panem prezydentem bez słów – powiedział Piotr Duda. Jak dodał, „różne są  formy nacisku” na nieuczciwych pracodawców. – Na razie będziemy spokojnie rozmawiać. Potem poszukamy dalszej drogi.

***
 
Pełna treść apelu Lecha Wałęsy i Piotra Dudy:
 
My, niżej podpisani:
–        Lech Wałęsa – historyczny przywódca NSZZ Solidarność, pierwszy prezydent III Rzeczypospolitej,
–         Piotr Duda – przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność
jesteśmy oburzeni nasilającymi się w ostatnich tygodniach przypadkami zwalniania z pracy bądź nieprzedłużania umów o pracę pracownikom z powodu ich przynależności do NSZZ Solidarność.
 
W XXI wieku w kraju należącym do Unii Europejskiej takie praktyki są absolutnie niedopuszczalne. Cofają nasz kraj o kilkadziesiąt lat - w latach 70. i 80. przynależność do wolnych związków zawodowych również kończyła się utratą pracy i szykanami. Jednak wtedy związkowców gnębiły komunistyczne władze i esbecki aparat represji, a wszystko działo się w zniewolonym kraju. Dziś członkowie NSZZ Solidarność są szykanowani  przez pseudo-pracodawców i zwykłych cwaniaków, dla niepoznaki ubranych w garnitury i krawaty. Powody ideologiczne zostały zastąpione przez pazerność i głupotę. Wszystko dzieje się w demokratycznym kraju, a władze, prokuratura i sądy bezczynnie się temu przyglądają. Ich obojętność jest tak naprawdę przyzwoleniem na łamanie prawa. Tak dalej być nie może!
 
Dlatego wzywamy rząd, prokuraturę i niezależne sądy do wypowiedzenia zdecydowanej walki przestępcom w białych kołnierzykach łamiącym jedną z konstytucyjnych wolności, jaką jest prawo do organizowania się w związki zawodowe. Trzeba skończyć z traktowaniem tych przestępstw jako znikomo szkodliwych społecznie. Brońcie prawa Polaków do zrzeszania się!!
 
Hańbą dla niepodległej Polski jest też praktyka niewypłacania wynagrodzeń za pracę. Nazwijmy rzecz po imieniu: to podłe okradanie pracowników i ich rodzin, prowadzące często do  wielu ludzkich dramatów. Wzywamy władze do zdecydowanej walki również z tym haniebnym procederem.
 
Nasz apel kierujemy również do organizacji pracodawców. Piętnujcie oszustów i kombinatorów we własnych szeregach, spróbujcie wznieść się ponad gorszącą chęć osiągania zysku dla wszelką cenę!
 
          (-)                                                                                                    (-)
        Piotr Duda                                                                                    Lech Wałęsa
                                                                   

Dział KK

REGION WIELKOPOLSKA NSZZ SOLIDARNOŚĆ ul. Metalowa 7,  60-118 Poznań   tel. 61 853-08-60 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.