WZD XVI

XVI SESJA WZD REGIONU WIELKOPOLSKA

NSZZ "Solidarność"

28 CZERWCA 2005

(KADENCJA 2002-2006)

 

 

STANOWISKA

 

Stanowisko

w dwudziestą piątą rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”

49 lat temu robotnicy Poznania powiedzieli kategoryczne NIE władzy nazywającej siebie ludową. Wyszli na ulice miasta z hasłami „Wolności i chleba”. Krwawo stłumione powstanie i ofiara najwyższa – ofiara życia, którą na ołtarzu niepodległej Rzeczypospolitej złożyli pomordowani z rozkazu rządzących, nie poszła na marne. Z tego pierwszego zrywu wzięły początek następne: Wybrzeże – 1970, Radom – 1976 i wreszcie dwadzieścia pięć lat temu robotnicy Gdańska, Szczecina, Jastrzębia, Lublina, a za nimi cała Polska powiedzieli – dość bezprawia. Chcemy Wolności!

Delegaci na walne Zebranie Delegatów Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” składają hołd wszystkim, którzy poświęcili życie, zdrowie, energię, młodość dla przywrócenia Polsce jej niepodległości, a w konsekwencji należnego jej miejsca w Europie.

Dziękujemy setkom bezimiennych bohaterów, którzy budując Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” budowali podwaliny wolnej, praworządnej i bezpiecznej Rzeczypospolitej.
Ta praca nie zakończyła się jeszcze. Nie wymaga od nas ofiar najwyższych, ale tak jak przed laty wymaga odwagi, aby powiedzieć NIE złu, które wkrada się w nasze społeczeństwo, by nazwać po imieniu nieuczciwość, zawiść, wrogość.

Dziękując tym, którzy nam wskazywali i torowali drogę, my delegaci zobowiązujemy się przekazywać następnym pokoleniom wartości najwyższe zawarte w słowach Bóg, Honor, Ojczyzna. Bo tylko tak możemy podziękować za tę ofiarę złożoną przed laty.

Ryszard Górny
Przewodniczący Prezydium
Walnego Zebrania Delegatów
Regionu Wielkopolska
NSZZ „Solidarność”

 

 

REGION WIELKOPOLSKA NSZZ SOLIDARNOŚĆ ul. Metalowa 7,  60-118 Poznań   tel. 61 853-08-60 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.